Senior CUDER

„Senior CUDER” czyli gra o sens życia

Drodzy,

senior CUDER Cieszymy się, że nasza gra trafiła w Wasze ręce. Głęboko wierzymy, że dzięki niej odkryjecie nieznane zakątki siebie samych, poznacie nowych przyjaciół, spędzicie miło i przyjemnie czas i odnajdziecie sens w tym co dzieje się w Waszym życiu.

Życzymy Wam, żebyście dzięki tej grze doświadczali pozytywnych chwil, cudownych odkryć, radosnych wspomnień i wspaniałego czasu spędzonego wśród innych. A pytania, zadania i wyzwania z kart niech będą dla Was wartościowym wyzwaniem i inspiracją do dalszego rozwoju.

Powodzenia!
Zespół Archezja

Senior CUDER – doceniona innowacja prosto z Zielonek

Na początku był CUDER, czyli gra profilaktyczna wymyślona i opracowana przez Tomasza Gubałę i Fundację ARCHEZJA. CUDER przygotowany został dla młodych ludzi po to, by mogli w teorii skonfrontować się z trudnościami życia zanim spotka ich to w praktyce. Gra pomaga uporządkować takie strefy życia jak: relacje z innymi, własne emocje, duchowość, rozum i fizyczność. Już od wielu lat skutecznie ten system jest znany uczniom szkół z gminy Zielonki i nie tylko. Teraz przyszedł czas na rozwinięcie tego pomysłu i powstał Senior CUDER. W marcu 2019 r. projekt Senior CUDER został wyróżniony jako jedno z 12 nowatorskich rozwiązań, które udało się zrealizować przy udziale Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie.

certyfikat innowatora - "Senior CUDER"

certyfikat innowatora – „Senior CUDER”

Największe uznanie zyskały: gra towarzyska Senior CUDER, wpierająca osoby starsze w nawiązywaniu nowych relacji i mówieniu o emocjach oraz Nawigacja głosowa osób zależnych NGOZ, ułatwiająca samodzielne poruszanie się osób niewidomych po budynkach użyteczności publicznej.

senior CUDER senior CUDER

Senior CUDER jest skierowany do osób starszych. Opiera się na jedności i pięciu nierozerwalnie połączonych sfer człowieka: ciała, umysłu, ducha, emocji, relacji. Stąd też nazwa CUDER – od pierwszych liter tychże sfer. Gra towarzyska Senior CUDER wspiera osoby starsze w nawiązywaniu nowych relacji i mówieniu o emocjach. Jednymi z pierwszych osób, które mogły w nią zagrać były panie z Centrum Aktywnego Seniora w Zielonkach, a ich reakcje były bardzo pozytywne.

– Wszystko zaczęło się od rozmowy z Magdą, czasami wpada na kawę, by pogadać. Magda czerpie radość z prowadzenia „klubu seniora” lubi swoich seniorów, są dla niej ważni, często o nich opowiada. Tym razem Magda miała kłopot, relacje pomiędzy paniami w klubie pogorszyły się, pojawił się konflikt i żadne sposoby nie działały, czuć było, że atmosfera się psuje. Jak wiemy, każdy kłopot można potraktować jak wyzwanie, jak zadanie do wykonania, tak też pomyślałem; mamy skuteczny sposób na poprawianie relacji wśród młodzieży, profilaktyczną grę CUDER, a gdyby grę zmodyfikować i dopasować do innej grupy wiekowej? – opowiada Tomasz Gubała.
W tym samym czasie został ogłoszony konkurs na innowację społeczną skierowaną do osób w wieku senioralnym.
– Postanowiliśmy przerobić grę wspomagającą wychowanie dzieci, na grę dla starszych, dbając aby miała ten sam sens: poprawiała relacje wśród graczy i dawała refleksję: kim jesteś? po co żyjesz na świecie? czy Twoje życie ma sens? – mówi Tomasz Gubała.

W powstawanie gry zaangażowanych było 6 twórczych i pomysłowych osób: pracująca z seniorami Magda, Iga, Stasia – zaprzyjaźniony pedagog, Karolina, prezes fundacji ARCHEZJA i pedagog oraz Jacek – psycholog. Zadano pytanie – czego potrzebują ludzie? Odpowiedz brzmiała – okazji do rozmowy, możliwości opowiedzenia o swoich dylematach, radościach, sukcesach i porażkach. Ważne też, by grafika gry była ładna, aby przyciągała wzrok, to zadanie dla mistrzyni grafiki czyli Eli, która przygotowała całą kolorystykę i grafikę dla gry. To wszystko ma gra „Senior CUDER” może dlatego, że jest mało skomplikowana, a jednak jest w niej zawarta głębia personalizmu.

– W marcu, co było dla mnie wielkim zaskoczeniem projekt Senior CUDER został wyróżniony jako jeden z 12 nowatorskich rozwiązań, które udało się zrealizować przez dwa lata przy udziale Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie – podsumował Tomasz Gubała.

Gratulujemy kolejnego, kreatywnego pomysłu!

Do pobrania SENIOR CUDER – katalog opracowany przez ROPS

Zmodyfikowaną grę dla seniorów można zakupić w SKLEPIE