Już po raz czwarty odbył się Małopolski Kongres Srebrnej Gospodarki. Główny temat tej edycji Kongresu brzmiał: „Jak wspierać osoby w podeszłym wieku z chorobami i zaburzeniami psychicznymi”.
Ten Kongres był zupełnie nowym doświadczeniem, gdyż po raz pierwszy organizowany był we współpracy z Województwem Śląskim i Województwem Opolskim, z którymi Małopolska współtworzy „Dom Polski Południowej” w Brukseli. W debacie uczestniczyli także przedstawiciele regionów partnerskich projektu ITHACA „Innowacje w zdrowiu i opiece dla wszystkich” (Program Interreg Europa) z Wielkiej Brytanii i Holandii. Dzięki temu była okazja porozmawiać w szerszym gronie nad problemami, z którymi borykają się praktycznie wszystkie regiony Europy i świata.
Choroby i zaburzenia psychiczne stanowią obecnie jedno z najpoważniejszych źródeł niesprawności życiowej ludzi na całym świecie, w szczególności osób w podeszłym wieku, a także narastający problem we współczesnej psychiatrii. W klasyfikacji WHO znajdują się na drugim miejscu chorób powodujących niesprawność, po schorzeniach układu sercowo-naczyniowego, a do 2030 roku mają znaleźć się na miejscu pierwszym.
W tej edycji kontynuowana była sprawdzona i ceniona przez Uczestników poprzednich „Kongresów Srebrnej Gospodarki” formuła obejmująca nie tylko debaty i wykłady wygłaszane przez znakomitych ekspertów, ale także warsztaty, podczas których można było zdobyć praktyczne umiejętności i cenne w codziennej pracy i życiu wskazówki m.in. w zakresie efektywnej komunikacji z osobami starszymi cierpiącymi na zaburzenia poznawcze.
„Senior CUDER” swoje stanowisko na tym wydarzeniu ulokował w zacisznym miejscu, gdzie można było zapoznać się z nasza innowacyjna grą dla seniorów.